The Academy for Lifelong Learning

Spring, 2010 Classes

The Chesapeake: Its History, Health and the Culture It Inspired.  Leader- Don Parks, 1:30pm-3:00pm, Tuesday, April 20, 27 and May 4, Steamboat Building Auditorium, Chesapeake Bay Maritime Museum, St. Michaels.

Great Decisions Discussion Program.  Leader- Tom Hollingshead, 3:00pm-4:30pm, Thursday, May 6 – June 24, Londonderry Retirement Community, Port Street, Easton.

Viewing The Wonders At Benedictine School.  Leaders- Nancy McCloy and Cindy Thornton, 10:00am-12:00 noon, Tuesday, May 18, Benedictine School, Ridgley.

Complexity.  Leaders- Ron Lesher and Ben Weems , 1:30pm-3:30pm, Thursday, April 29 – May 20, Steamboat Building Auditorium, Chesapeake Bay Maritime Museum, St. Michaels.

In The Imagination Of The Heart: Exploring Our Spirituality Through Imagination.  Leader- George Merrill,  10:30am-12:00noon, Thursday, April 8 – May 27, St. Michaels Library Meeting. Room, 106 Fremont Street St. Michaels

Old Third Haven Meeting House- A Guided Tour.  Leader- Anny Williams, 11:00am-12:00noon, Wednesday, May 26 , Old Third Haven Meeting House, 405 S. Washington Street, Easton.

Visit Poplar Island.  Leader- Andrew Franklin, Poplar Island Environment Specialist, 9:00am-12:00noon, Wednesday, April 14, Tuesday, June15, or Friday, July 3, Boat Leaves From Tilghman Island, Knapps Narrows.

A Tour Of The Louvre.  Leaders- Ronald Batistoni and Professor Richard Brettell, 10:30am-12:10pm, Saturday, April 17-May 22, Conference Room, Chesapeake Bay Maritime Museum, St.Michaels.

The Illuminated Letter.  Leader- Ronald Batistoni, 9:00am-12:00noon, Monday, Tuesday and Wednesday, May 3, 4 & 5, Dorchester House, Chesapeake Bay Maritime Museum, St. Michaels.

Boating Essentials For The First Mate.  Leader- Captain Jerry Friedman, USCG Master, 10:30am-12:00noon, Monday, May 3, 10 and 17, Eagle House Conference Room, Chesapeake Bay Maritime Museum, St. Michaels.

Religion And Evolution.  Leader- Samuel Barnett, 10:00am-12:00noon, Wednesday, April 14-May 5, The Conference Room, 2nd Floor, Talbot Senior Center, 400 Brooklets Ave.,  Easton.

Gardening In The Mid-Shore Region.  Leaders- Stephanie Wooton and Caroline Benson,  3:30pm-5:00pm, Wednesday, April 14-28, Garden Treasures, Matthewstown Road, Easton.

Remember When?  Leaders- Barbara Reisert and Anne McCormick, 10:30am-12:00noon. Wednesday, April 21-May 19, Conference Room, Chesapeake Bay Maritime Museum, St. Michaels.

Meet The Author: The Sheldon Goldgeier Lecture Series.  Leader- Davis B. Bobrow, 1:30pm-3:00pm, Friday, April 9, Steamboat Building Auditorium, Chesapeake Bay Maritime Museum, St. Michaels. Leader- Gail Benjamin, 1:30pm-3:00pm, Friday, May 14, Steamboat Building Auditorium, Chesapeake Bay Maritime Museum, St. Michaels.  Leader- Judy Reveal, 1:30pm-3:00pm, Friday, June 11, Steamboat Building Auditorium, Chesapeake Bay Maritime Museum, St. Michaels.

Basics of French Cooking.  Leader- Chef Eric Blackwell,  4:30pm-5:30pm, Monday, May 3-17, Key Lime Cafe 207 N. Talbot Street, St. Michaels.

FOR INFORMATION ABOUT ENROLLING IN ANY COURSE OR TO OBTAIN AN ALL COURSE CATALOG, CONTACT HELEN VAN FLEET AT (410)745-2916 (Ext. 111) OR VISIT THE ALL WEBSITE AT www.cbmm.org/all.

Comments